"Музика на сторінках твору "Три зозулі з поклоном"
Оповідання "Три зозулі з поклоном" розповідає про кохання Марфи до чужого чоловіка. Це кохання - їїглибока інтимна проблема, якою жінка ні з ким не ділиться. Марфа й не зазіхає на чуже щастя. Згодом вона стає вдовою, а її коханий чоловік-Михайло - потрапляє на каторгу. Його чекають дві жінки. Важко Софії, вона втратила чоловіка і батька своєї дитини, але отримую від нього листи і знає, що Михайло любить її. А Марфа переживає трагедію нерозділеного коханя, раніше від Софії відчуває, коли тій надходить лист, і просить листоношу дати хоч потримати листа в руці, пригортає його до грудей, цілує.
В оповіданні є образи - символи. Зокрема, сосна - образ глибоко народний - є символом рідного житла. Зозуля - це символ туги. тривоги, провіщення нещастя. Символ часто пов'язаний із жінкою, яка втратила чоловіка. Зозуля – віща птиця, присвячена Богині Весни Живі, символ людської долі. Свято богині Живи відмічали під час воскресіння природи. Їй приносили пожертви ті, хто навесні вперше почув голос зозулі. Вважалося, що сам Бог чи Богиня в образі зозулі літає лісами і віщує роки. Зозулю запитували скільки літ житиме та чи інша людина, скільки матиме дітей тощо. А після того, скільки разів вона «накує», робили висновки про тривалість того, про що запитували. Тому зозуля пов’язана з Богинею Долі. Про це говорить українська приказка: "Зозулечка кувала, літечка казала”.
За повір’ями зозуля вважається посередницею між світами Нави, Яви та Прави. Вона прилітає останньою і відлітає до Вирію першою тому, що вона відчиняє зачиняє небесну браму як «ключниця» Вирію.
Побутують такі прикмети: якщо зозуля вперше закує на сході сонця і при зеленому дереві – на врожай, якщо увечері і на «голе дерево» – до неврожаю, голоду та епідемій. Якщо закує після співу солов’я, то буде гарне літо, коли ж почути зозулю раніше солов’я – переслідуватимуть невдачі. Хто зачує зозулю на голодний шлунок, тому буде невдача. Якщо ж зозуля не закує аж до Купайла, буже неврожай, голод, мор. Почувши вперше зозулю, слід побряжчати монетами, «щоб водились гроші». Про це й приказка: «Сховай грошульку на зозульку», бо якщо в цей час грошей не виявиться, не буде їх протягом року.
На цих легендах, мабуть, Григір Тютюник написав своє оповідання.
Зозуля також присутня у різних казках і легендах, зокрема в пісні "Летіла зозуля":
Летіла зозуля
З гори та в долину
Та й сіла кувати
Коло мого тину.
Зозуле, зозуле,
Десь ти горе чуєш,
Коло моєй хати
На калині куєш?..
Зозуля кувала,
Правдоньку сказала,
Що моєї неньки
На світі не стало.
Добігла до хати,
Стала на порозі,
Забилось серденько,
Покотилось сльози.
Ой, матінко-мати,
Де тебе узяти?..
Чи піти купити,
Чи намалювати?..
Наїхали маляри
З далекой сторони,
Змалювали неньку
На білій оселі.
Змалювали очі,
Змалювали броди,
Та не змалювали
Щирої розмови...
(Українська народна пісня)
Але взагалі що таке музика? Музика... Вона захоплює нас, бере в полон своєю чарівністю. Слухаючи її, ми завмираємо від щастя і насолоди.
Треба мати особливу душу, щоб любити музику. Чути мелодію навіть у співі вітру, шурхотінні листочків на деревах, у звуках морських хвиль, у весняних щебетаннях птаства чи в різнобарвному розмаїтті квітучих луків.
Недаремно ж у фольклорних творах музиці приділено стільки уваги. Ще з дитинства ми пам'ятаємо, як у казках за допомогою тоненької сопілки люди перемагали злих ворогів, і гоїли рани, і прекрасних королівен у себе закохували.
А який величезний вплив справляє на душу симфонічна музика! Це не модна пісенька, що завтра ж вилетить з голови. Вона здатна подарувати ні з чим незрівнянне хвилювання, ні на що не схожу радість. Неповторне поєднання звуків зачаровує, може передавати різні настрої, пробуджувати гнів і гордість, сум та радість.
Ніщо так сильно не впливає на душу людини, як чудова музика. Тому вона є вічним, невичерпним джерелом для кожного з нас.
Власний відгук: чесно кажучи я не вірив у вічне кохання, але це оповідання змінило мою думку, настілький автор передав нестерпинй біль та вічну любов, що простими словами це не пояснити, а зрозуміти можна тільки прочитавши. Гадаю, що цей витвір мистецтва дасть кожному відповідь на запитання:"Що ж таке любов?"
Іллюшо, робота стала значно кращою: і у мовному оформленні, і в ілюстративному. Проте над помилками треба попрацювати, у тебе ще є час! Попрцюй над творчим завданням! У тебе неодмінно отримається!
Ілько ! Доброго вечора, Ілько! У тебе таке стереометричне мислення у виборі формату для матеріалу. Твоя робота нагадує своєрідний куб, грані якого наповнені і розповіддю про сюжетні лінії в оповіданні Григора Тютюнника, і твоїм власним відстеженням образів-символів, прикмет та музичного супроводу в прозовому творі, прихованому в описах,і як кувала зозуля, і як журилися герої "Трьох зозуль". А пісня "Летіла зозуля через мою хату" у виконанні гурту "Джерела" додає твоїй роботі стереофонічності. Молодець! Це - не еклектика, це спроба синтезувати різні площини літературного дослідження. Зробив ти це оригінально. Працюй і далі. Неодмінно добери заголовок. Наприклад "Про що співали три зозулі?" (а підзаголовком буде "Музика на сторінках твору "Три зозулі з поклоном"). Уникай канцеляризмів на зразок "Зозуля також присутня у різних книжках та легендах..." Не ображаєшся? А все решта - просто суперово.